İngilizce hayalimdeki okulu tanıtma performans ödevi – Design your Dream School

Bu yazımızda öğrencilerin performans ödevlerinde yer alan İngilizce olarak hayalinizdeki okulun tanıtımını anlatan yazımız için ayırdık.

My Dream School
ingilizce hayalimdeki okul
A building of my dream school be 5 floors: the 1st should be for swimming pool, the 2nd one should be for primary school, the 3rd floor should be for secondary school and the 4th one should be for high school . The ground floor should be for cloakroom and canteen. In front of the school there should be a beautiful garden with colorful benches.

My dream school should be have a lot of activity facilities. It should have a good library with a lot of computers with internet access, video and audio materials. It should have one  football field with artificial turf, one field for basketball and one field with volleyball field. My dream school should also have gym saloon and swimming pool. Because, sportive activities are very important for students.

It should have a good canteen with plenty of nice food is also very useful because healthy diet is very important for children.

The classrooms in my dream school should have big windows.
It should have colorful walls with pictures from nature. There should be one electronic board on the wall.

Hayalimdeki Okul

Benim hayalimdeki okul binası 5 katlı olmalı: 1. Katda yüzme havuzu, 2 kat ilkokul, 3. Kat ortaokul , 4. Kat lise. Griş katında vestiyer ve kantin olmalı. Okulun önünde renkli banklar bulunan büyük bir bahçe olmalı.

Benim hayalimdeki okulun bir çok aktivite alanları olmalı. İçinde internet bağlantısı ve bir çok bilgisayar, videolar ve sesli kitaplar  olan bir kütüphane olmalı. Halı sahası olan bir fulbol sahası, bir basketbol sahası, bir voleybol sahası olmalı. Hayimdeki okul aynı zamanda bir jimnastik salonu ve yüzme havuzu olmalı. Çünkü spor aktiviteleri öğrenciler için çok önemli.

Çeşitli yiyecek olanakları olan iyi bir kantini olmalı, çünkü sağlıklı beslenme çocuklar için çok önemli.

Hayalimdeki okulun sınıfının büyük pencereleri olmalı. Sınıfın rengarenk duvarları olmalı ve duvarlarda  doğadan resimler olmalı. Duvarda bir elektronik tahta olmalı.

ingilizce hayalindeki okul school schedule