İngilizce How much – How many , Konu anlatımı ve örnek cümleler

Bu yazımızı İngilizce’de How much ve How many soru kalıpları’nın kullanımı ve bu kalıpların konu anlatımı için ayırdık. Hatırlayacağınız üzere bundan önceki yazımızda How much-Kaç para soru kalıbını kullanarak bir şeyin fiyatını nasıl soracağımızı öğrenmiştik.

Not: How much ve How many konusunu kolayca kavrayabilmeniz için öncelikle ingilizcedeki Countable- Uncountable – Sayılabilen ve sayılamayan İsimler konusunu öğrenmiş olmanız büyük önem taşımaktadır. Eğer Sayılabilen ve Sayılamayan isimler hakkında bilgi sahibi değilseniz veya hatırlamakta zorluk çekiyorsanız Countable-uncountable nouns –Sayılabilen ve sayılamayan isimler konusu BURAYA TIKLAYARAK GÖZDEN GEÇİREBİLİRSİNİZ. 

Konu anlatımı 

Türkçede buzdolabında ne kadar süt var veya kaç tane elma var diye sorarız. İngilizcede bu soruları sorabilmek için “How much- ne kadar ve How many- kaç tane” soru kalıplarından yararlanırız. Burada hatırlamamız gereken nokta bu kalıpları kullanarak soru cümleleri oluşturmamız gerektiğinde There is / there are kalıplarından faydalandığımızdır.

Örnek:
How much milk is there in the refrigerator?- Buzdolabında ne kadar süt var? 
There are two bottles of milk in the refrigerator- Dolapta 2 şişe süt var (2 adet şişeden bahsettiğimiz için burada there are yapısını kullandık. Çünkü şişeleri sayabiliriz!) 

 There is some milk in the refrigerator- Dolapta biraz sür var (dolapta bir miktar süt olduğunu belirttik. Bu durumda sütü miktar olarak sayamayız! Bu yüzden, sayılamayan isimlerler kullandığımız there is yapısndan faydalanarak sorumuzu cevapladık) 

 How many apples are there on the table- Masanın üstünde kaç tane elma var? 
 There are some apples three apples on the table- Masanın üstünde 3 tane elma var

Örnek cümleler: 

Is there any sugar in the jar? – Kavanozda hiç şeker varmı?
There is some- Biraz var 
How much is there? Ne kadar var?
There is 250 gram sugar in the jar- Kavonozda 250 gram şeker var 

How much margarine is there in the refrigerator? – Buz dolabında ne kadar margarine var?
There isn’t any margarine in the refrigerator – Buz dolabında hiç margarine yok (How much ile sorulan sorulara sayılamayan isimlerin varlığından bahsetmek için kullandığımız there is yapısını kullanarak cevap veririz. Ama, buzdolabında iki paket margerin olduğunu söylemek isteseydik o zaman there are two packets of margarines in the refrigerator diyecektik. Bunun sebebi bizim margarinin miktarından değilde içinde bulunduğu paketlerin sayısından bahsetmeiş olmamız. 

 Are there any female students in your class? – Sınıfında hiç kız öğrenci varmı? 
Yes, there are – Evet, var
How many female students are there in your classs?- Sıfında kaç tane kız öğrenci var? (How many ile sorulan sorularda isim daima çoğuldur! Student öğrenci değil students– öğrenciler diye sorarız
There are three female students in my class – Benim sıfımda 3 tane kız öğrenci var

How many cats are there in the garden? Bahçede kaçtane kedi var?
There are four cats in the garden- Bahçede 4 tane kedi var
Not: Eğer bahçede sadece 1 adet kedi olsaydı o zaman there is only one cat in the garden- Bahçede sadece 1 kedi var diyecektik. Bir adet veya sayılamayan isimler için There is yapısını kullanırız.

How much ve How many arasındaki fark nedir? 

 How much ın Türkçe karşılığı ne kadar anlamına gelir ve sayılamayan bir varlığın miktarını sormak için kullanılır.
 How many ise Türkçe olarak kaç tane anlamı taşır ve sayılabilen varlıkların miktarını sormak için kullanılır.

Sayılabilen ve Sayılamayan isimler konusu için BURAYA TIKLAYINIZ

“İngilizce How much – How many , Konu anlatımı ve örnek cümleler” üzerine 3 yorum

Yorumlar kapalı.