İngilizce Made of / Made From kullanımı

Türkçede genel olarak şöyle deriz. Kağıt ağaçtan yapılır, süt tozu sütden yapılır yada şarap üzümden yapılır deriz. Türkçeye benzer bir şekilde İngilizcede bir şeyin neden yapıldığını söylemek içinse Made of yada Made from kalıplarını kullanırız.

İngilizcede Made of / Made from kalıpları nasıl kullanılır?

Made of /made from kalıpları “be” yardımcı fiilinin şimdiki zaman halinde çekimlenmiş haliyle kullanılır, ve sözlüklerde karşımıza “be made of something / be made from something” olarak çıkarlar.

Örnek:

1- The water bottles are usually made of plasticSu şişeleri çoğunlukla plastikten yapılır
2- Our house is made of bricks- Evimiz tuğladan yapılmıştır
3- This wig is made of human hair – Bu peruk insan saçından yapılmıştır.

4- The wine is made from grapes – Şaraf üzümden yapılır
5- Paper is made from trees – Kağıt ağaçlardan yapılır
6- Milk powder is made from milk – Süt tozu sütden yapılır

Made of / Made from arasındaki fark nedir?

Yukarıda vermiş olduğumuz 6 örneği iki kısma ayırabiliriz. İlk 3 örnekde ilgili şeyin neden yapıldığını görebiliyoruz. Hepimiz plastiği , tuğlayı, veya saçı görebiliyoruz. Bu yüzdendirki “ be Made of something” kalıbını kullandık.
Ayrıca “This t-shirt is made of cotton – bu tişört pamuktan yapılmıştır yada This sweater is made of wool- bu kazak yünden yapılmıştır” deriz. Bunun sebebi halen pamuğun ve yünün gözle görülebilmesi. Sonuçda pamuk ve yün bir değişim geçirmemiş.

Ama , para kağıdı gibi içinde pamuk karışımı bulunan bir kağıt dan bahsetdersek “The money paper is made from cotton- Para kağıdı pamuktan yapılır” deriz. Çünkü bu pamuk belirli bir işlemden geçirilmiş ve artık gözle görülemez hale gelmiştir.

Bununla birlikte ,4,5 ve 6 numaralı örneklerde ilgili şeyin neden yapıldığını görmüyoruz. Bir şarapa baktığımızda üzümü , kağıtda ağacı yada süt tozunda sütü göremiyoruz. Onun içinde 4,5, ve 6 numaralı örneklerimizde “ be made from something” kalıbını kullandık.

“İngilizce Made of / Made From kullanımı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.