İngilizce present continuous tense Hikaye – Present continuous tense story

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar ve  ortaokul öğrencileri  için present continuous tense (Şimdiki zaman) da yazılmış kısa hikaye örnekleri .
Bu yazıda verilen hikaye örnekleri A1, A2 seviyesinde olup ingilizceye yeni başlayanlar ve ortaokul öğrencileri için uygundur.

Örnek Hikaye-1: Merve and her Grandparents
Today, Merve is visiting her grandparents. She loves her grandparents. At this moment, she is sitting on her grandfather’s knee and she is listening to a story. She is smiling. She loves her grandfather’s stories.

Mustafa  is Merve’s grandfather. He loves his granddaughter. Right now, he is telling her a story. He is holding her on his knee and he is holding her hands. They are sitting in the living room.

Hatice is Merve’s grandmother. At this moment, Hatice is standing in the kitchen and she is baking cookies for her husband Mustafa and granddaughter Merve. She is also listening to  her husband Mustafa’s story.

Merve, ninesi ve dedesi
Bugün Merve nine ve dedesini ziyaret ediyor. O ninesini ve dedesini seviyor. Şu anda dedesinin dizinin üstünde oturuyor ve hikaye dinliyor. Gülümsüyor. Dedesinin hikayelerini seviyor.

Musfa Mervenin dedesi. O merveyi seviyor. Şu anda ona bir hikaye anlatıyor. Merviyi dizinin üstünde oturtuyor ve mervenin elini tutuyor.  Merve ve Dedesi oturma odasında oturuyorlar.

Hatice Mervenin ninesi. Şu anda Hatice mutfakta duruyor Eşi Mustafa ve torunu Merve için kurabiye pişiriyor.  Aynı zamanda kocası Mustafanın hikayelerini dinliyor.

Örnek Hikaye-2: What are we doing in the classroom?

It is pause at the moment. The next lesson is beginning about thirty minutes later.

We can not go out. It is raining outside . Therefore all the students are sitting in the classroom. Berrin is chatting with Asuman. They are sitting together on a bench. Tolga is sitting behind them.

Erol is also in the classroom. He is playing game on his smartphone. He wishes he could go out and play with other students.

Soner and Erman are talking to each other. They are talking in English to improve their language skills.

Melike is standing in front of board. She is writing some things on the board for the next lesson.
   
What am I doing? I am bothering myself. That`s why I am drawing some pictures on my notebook.

Biz sınıfda Ne yapıyoruz?

Şu anda tenefüs. Bir sonraki ders yaklaşık  otuz dakka sonra başlıyor.
Dışarı çıkamıyoruz. Dışarda yağmur yağıyor. Bu yüzden bütün öğrenciler sınıfta oturuyorlar. Berrin Asumanla sohbet ediyor. Beraber sırada oturuyorlar. Tolga onların arkasında oturuyor.

Erolda sınıfda. O telefonunda oyun oynuyor. Dışarı çıkıp diğer öğrencilerle oyun oyunmayı hayal ediyor. Soner ve Erman birbirleriyle konuşuyorlar. İngilizcelerini geliştirmek için ingilizce konuşuyorlar.

Melike tahtanın önünde duruyor. Tahtaya bir sonraki ders için bir şeyler yazıyor.
Ben ne yapıyorum? Canım sıkılıyor. Bu yüzden deftere bir kaç resim çiziyorum.

Örnek Hikaye-3: Frank and Tinka
Right now, it is Monday morning. Frank and Tinka are at home. They are sitting at a table. They are eating breakfast.

At this moment, Tinka is drinking coffee. She is eating a pastry. She is sitting across the table from Frank. Frank is drinking coffee and reading newspaper.

Frank is Tinka’s husband. He is sitting at the table with Tinka. He is also drinking coffee and  listening to Tinka.

After breakfast, Frank and Tinka are leaving for work. They both work in the city centre.  They are going to their work by bus.

Frank ve Tinka

Şu anda, Pazartesi sabahı.Frank ve Tinka evdeler. Masada oturuyorlar. Kahvaltı yapıyorlar.

Şu anda Tinka kahve içiyor. Pasta yiyiyor. Masada Frank`in karşısında oturuyor. Farnk kahve içip gazette okuyor.

Frank Tinka nın kocası. Masada Tinka ile oturuyor.  Kahve içiyor ve Tinkayı dinliyor.

Kahvaltıdan sonra Frank ve Tinka ise gitmak için evden ayrılıyorlar. Her ikiside şehir merkezinde çalisyor. İşlerine otobüsle giyorlar.

“İngilizce present continuous tense Hikaye – Present continuous tense story” üzerine bir yorum

  1. At this moment, i am reading your story. I am wishing that Thèse story help to me, improve to my English language skill…Thank you for all supports

Yorumlar kapalı.